Wysokie ceny biżuterii – skąd się biorą?

2015-02-26

Można narzekać na wysokie ceny, które niewątpliwie ma biżuteria, ale czy rzeczywiście kiedykolwiek zastanowiłeś się nad tym dlaczego tak jest? Otóż wystarczy tylko, że wziąłbyś do ręki pierwszy lepszy złoty lub srebrny naszyjnik, a następnie przeliczył jego wartość poprzez zważenie i przemnożenie wagi przez aktualny kurs srebra. To jednak tylko cena samego surowca, a przecież musi on przejść przez inne procesy.

Cenny materiał artystyczny - srebro

Kolejny powód drogiej biżuterii jest oczywiście koszt jej wytworzenia. Weźmy np. srebro, które zazwyczaj jest obrabiane ręcznie, a nie odlewane. Jest to droższa metoda, ale z drugiej strony pozwala na idealne dopracowanie produktu końcowego. Przeważnie w takich wypadkach stosuje się filigranowanie oraz inne techniki, jakie zabierają masę czasu. Wyrobem biżuterii musi się zajmować wykwalifikowany pracownik, który swoje doświadczanie szlifował przez lata. Często zdarza się tak, że zrobienie jednej pary niewielkich kolczyków, zajmuje od kilku do nawet kilkunastu godzin.

Biżuteria autorska już od 1 szt.

Najdroższą opcją, w kwestii biżuterii jest tzw. Biżuteria autorska i artystyczna, gdzie płaci się przede wszystkim za pewnego rodzaju luksus. Jednakże jeśli zdecydujesz się wybrać ten typ, to możesz być pewien, że wybierasz zdecydowanie najlepszy produkt w swojej klasie. Warto o tym pamiętać i mieć ciągle na uwadze.


Jak więc widzisz, jest kilka istotnych czynników, które znacznie wpływają na windowanie się cen biżuterii. Mamy nadzieję, że teraz docenisz olbrzymi trud pracy, który jest wkładany w produkcję najlepszych kolczyków, pierścionków oraz innych tego typu wyrobów.