Kamienie szlachetne - co to takiego?

2017-11-05

Słowo "szlachetny" w dzisiejszym świecie działa jak magnez. Za szlachetne uznaje się nie tylko wielkie czyny, ale również błahostki, które na to miano nie zasługują. W dziedzinie, takie jak jubilerstwo system oceny szlachetności jest jednak z góry ustalony i nie ma w nim miejsca na nadużycia (tak jak dzieje się to w realnym życiu).


Mianem szlachetnych kamieni obdarzyć można jedynie czyste, jednorodne, a także rzadko spotykane w przyrodzie odmiany skał i minerałów. Do najbardziej znanych zaliczamy: diamenty, szmaragdy i rubiny.


Za główną rolę tego typu kamieni uznać można wykorzystanie ich w przemyśle jubilerskim lub (występujące w rzadszej formie) - bezpośrednia sprzedaż w sklepie z naturalnymi szlachetnymi kamieniami. Oprawione w złoto, platynę, czy srebro diamenty, rubiny i szmaragdy można uznać za małe dzieła sztuki. Zgodnie z panującym systemem oceny za najdroższe uznaje się sztuki charakteryzujące się wysoką czystością próby. Egzemplarze takie spotykane są wyłącznie u możnych tego świata.


Wykorzystanie darów takich jak kamienie szlachetne nie jest jednak związane wyłącznie z przemysłem jubilerskim. Dzięki swojej twardości (powyżej 7 w skali Mohsa) mogą być one wykorzystywane również w przemyśle ciężkim i medycznym. Pokrycie diamentową powłoką elementów maszyn znacznie zwiększa ich trwałość i odporność na warunki panujące w czasie pracy.